Jak Kościuszko leczył zawód w miłości?

„Ani rozpaczy, ani gwałtownego wstrząśnienia ten zawód w drugiej miłości nie wywołał u Kościuszki” – pisze Korzon. „Trzeba cierpieć na świecie, bo bez umartwienia miejsca nie ma, więc i słodzić nam tylko trzeba przychodzące” – tak pisał Kościuszko do Tekluni, radząc jej, dla
uspokojenia, „zabawiać się czymkolwiek: rysowaniem albo książką, czyli też ogródkiem”… On sam na takie umartwienie miał skuteczniejszą zabawę – służbę Ojczyźnie, która nad całą jego duszą panowała wszechwładnie, a tylko pewną cząstkę serca pozostawiała na miłość do Teklusi.
Istotnie, przyszły „Naczelnik Najwyższy” nie miał czasu myśleć o dotkliwym zawodzie sercowym. „Praca nieustanna, przejazdy po znacznym obszarze województw ukrainnych, rewie wojsk rozrzuconych, raporty do władz wyższych, topograficzne studia miejscowości, przygotowywanie map i tym podobne zajęcia wypełniały wszystkie chwile życia generała, aż do przyjazdu księcia Józefa Poniatowskiego na wielką rewię, która się odbyła we wrześniu 1791 r. pod Bracławiem. Po zakończonych manewrach Kościuszko nie wrócił już do Międzyboża, nic go tam nie ciągnęło, choć o milę leżała wieś Żurowskich, mogli więc oni każdej chwili powrócić tam z Teklusią. Widocznie on sam uznał to swoje uczucie za przebrzmiałe. Potrzebował jednak odpoczynku w przyjacielskim i życzliwym otoczeniu, udał się zatem na urlop do swego przyjaciela w Kamieńcu Podolskim. Może tam zwierzył się ze swej udręki sercowej i smutku, dość że zimą zamieszkał już w Niemirowie, sprawując mniej odpowiedzialne funkcje zastępcy wodza, ks. Józefa Poniatowskiego. Z okresu tego zachowały się jedynie przekazy, dowodzące, że generał, usiłując się pocieszyć typowo po męsku po doznanym niepowodzeniu, po prostu flirtował z przebywającymi w Niemirowie paniami. Rolle twierdzi, że „zawiązał tu nawet nową, romansową intrygę”. Może było to wynikiem jego zwykłej galanterii wobec dam, a może szukaniem „lekarstwa na niedawną serdeczną ranę”.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

praca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posted by: admin on

error: Content is protected !!