Pikantne szczegóły

Z pamiętników Seweryna Bukara dowiadujemy się o pikantnych niemal szczególikach z życia towarzyskiego w okresie zimy 1791-1792 r. Teraz z kolei w Niemirowie, gdzie stał sztab z częstymi pobytami ks. Józefa Poniatowskiego w okresie zimy, kwitło życie towarzyskie.
„Konsystencja dla wojska – pisze Siemieński – była tam wyborna, kwatery wygodne, a Wincenty Potocki, dziedzic Niemirowszczyzny, niczego nie szczędził, co do uprzyjemnienia pobytu wojskowego mogło się przyczynić. Niekiedy dla jenerała i oficerów wydawał wspaniałe obiady”. Kościuszko jednak rzadko uczestniczył w tych libacjach, bo chorował na zapalenie miedniczek nerkowych, a gdy czuł się zdrowszy, objeżdżał garnizony, wywiadywał się o stanowiska wojsk rosyjskich, zajmujących Wołoszczyznę. „Wolne od wojskowych zatrudnień godziny – opowiada znów Seweryn Bukar – spędzał jenerał w swoim apartamencie mocno opalonym, gdyż z rady doktora potrzebował wówczas ciągłej transpiracji … Dodać tu muszę, że jenerał kochany nie cierpiał soli w potrawach; wszystko u niego dawano na słodko, a solniczki wypędzono nawet ze
stołu … Przyszedłszy później do zdrowia … spędzał czas z towarzyszami, a nawet w wolnych chwilach rad przesiadywał u cudnej piękności Gre- czynki, która wówczas przybyła do Niemirowa i u której bywała cała młodzież wojskowa”.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Kwatery w Szczawnicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posted by: admin on

error: Content is protected !!